Comenius- najtrudniejszy pierwszy krok

Uczestnicy programu
 

Nadszedł długo oczekiwany dzień – 16 września. Czekaliśmy najpierw w domach, później w szkole, a stres    i niepewność coraz bardziej dawały się we znaki. W końcu przyjechali! Po całodniowej podróży nasi projektowi partnerzy z Belgii, Bułgarii i Włoch dotarli do Białej Podlaskiej. Sprawdzenie listy obecności, pierwsze niepewne spojrzenia i radość. – Salut, je m’appelle Stien, et toi? – Sorry, I don’t speak French, I’m Ania 🙂

Tak mniej więcej wszystko się zaczęło. Około godz. 22 zabraliśmy gości do naszych domów. Z językami nie jest u nas najgorzej, jednak pierwszego dnia chyba w większości domów królował język migowy. Goście byli bardzo zmęczeni, więc rozmowy nie trwały długo. Właściwe poznawanie się rozpoczęliśmy kolejnego dnia, przy śniadaniu i w drodze do Urzędu Miasta. Na spotkaniu, w którym udział wzięło 35 gości z zagranicy oraz ich polscy opiekunowie,  dyrektor naszego liceum podziękował prezydentowi Andrzejowi Czapskiemu oraz wiceprezydentowi Waldemarowi Godlewskiemu za przychylności i umożliwienie realizacji projektu wymian młodzieżowych w naszej szkole.  Prezydent Czapski, z kolei, pogratulował dyrektorowi Stanisławowi Romanowskiemu pomysłu oraz chęci do działania. Zwracając się do gości, życzył udanego pobytu i samych miłych wspomnień, wyraził również nadzieję, że będą oni ambasadorami Polski w swoich krajach. Uroczyste otwarcie projektu zostało zorganizowane również na hali IV LO. Brali w nim udział wszyscy uczniowie i nauczyciele.  Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie szkoły i pracę w grupach na temat systemu edukacji w Polsce, Belgii, Bułgarii i Włoszech. Po południu, goście odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia oraz wzięli udział w lekcjach przygotowanych przez pracowników Multicentrum i biblioteki  Barwnej. Tak ot minął pierwszy wspólny dzień pracy nad projektem „Unissons les cultures- Łączmy kultury”

zobacz zdjęcia

 

Ligi przedmiotowe

Warto zobaczyć:


 

 

 
 

 

 


Sponsor IVLO