Publikacje

KONFERENCJA NAUKOWA W STASZICU

W dniu 29 listopada 2018 r. w naszej szkole miała miejsce konferencja naukowa pt. „Aktywności gospodarczej mieszkańców miasta Biała Podlaska w latach 1918-1939”. Konferencja była podsumowaniem półrocznego  projektu realizowanego przez członków koła regionalnego tj. Karolinę Adamczyk, Karolinę Szewczuk, Izabelę Tymińską, Mateusza Boczyło z kl. 3a oraz Aleksandrę Abramowicz, Dominikę Kulawiec i Olafa Jaroszkiewicza  z kl. 3d pod kierunkiem Renaty Lenz  i Magdaleny Nowosielskiej. Konferencja skierowana była do uczniów szkół bialskich, zainteresowanych historią. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele instytucji, z którymi współpracowano w trakcie realizacji projektu, pani Hanna Bańkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Mirosław Barczyński z Muzeum Południowego Podlasia.  Swoją obecnością konferencję uświetnił prezydent Miasta Biała Podlaska pan Michał Litwiniuk. Konferencję wzbogaciły dwa wykłady naszych absolwentów – dr Pawła Borka o roli 34 pp na życie gospodarcze Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym oraz dr Pawła Tarkowskiego o gospodarce komunalnej Białej Podlaskiej w latach międzywojennych.  W trakcie konferencji uczniowie opowiedzieli o etapach swojej pracy i przedstawili krótką prezentację dokumentującą  jej przebieg. Kulminacyjnym punktem konferencji była promocja książki „Księga adresowa Miasta Biała Podlaska 1918-1939”. Książka jest zwieńczeniem pracy uczniów w ramach projektu. Działania uczniów zostały docenione (I nagroda) na Ogólnopolskim Konkursie Bonum Publicum Nagroda Burmistrza Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu w listopadzie 2018 r. Praca uczniów, dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Biała Podlaska, mogła ukazać się także drukiem. Do każdej publikacji dołączona jest płytka z interaktywna mapą gospodarcza Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym.  Książka dla wszystkich zainteresowanych dostępna będzie w bialskich bibliotekach, również szkolnych.

[supsystic-gallery id=48]

PERIODYKT LITERACKI

W ramach projektu  „ Literatura staropolska naprawdę i z przymrużeniem oka” obecna klasa 2a pod kierunkiem  Jarosława  Darczuka wydała periodyk literacki dotyczący epoki średniowiecza. Znajdziesz w nim ciekawostki dotyczące tej epoki.

Życzymy miłej lektury.

[gview file=”http://staszic.kylos.pl/wp/wp-content/uploads/2017/10/234redniowiecze.pdf”]

Czytaj: periodyk literacki

SŁOWEM MALOWANE

Dnia 28.11.2014 o godzinie 17.00 w IV LO im. Stanisława Staszica odbył się wieczór poezji „Słowem malowane…”. Dobrym duchem pomysłu i doborem wierszy zajął się Pan Profesor Jarosław Darczuk,
a w jego realizacji pomógł Zespół ds. Promocji Szkoły i uczniowie.
Celem spotkania była prezentacja wierszy absolwentów szkoły : Sylwii Pilarskiej Detari, Karoliny Miszczuk oraz Aleksandra Jurkitewicza.
Wszystkie utwory zostały wydane w pierwszym tomie „Antologii poezji”.
Czym różni się antologia poezji od zbioru poezji? Antologia to wybór dzieł, różnych autorów. Natomiast zbiór poezji składa się z utworów lub ich fragmentów należących do jednego autora.
Spotkaniu towarzyszył występ zespołu „Opportunity Quartet” w składzie: Mikołaj Potocki –saksofon, Błażej Ludwiczuk – gitara, Jakub Daniluk –perkusja, Mateusz Wadowski – gitara basowa.
Prezentacja wierszy i występy zespołu przeplatały się wzajemnie, dzięki czemu cel został zrealizowany
w pomysłowy sposób. Wieczór poezji przyciągnął wielu słuchaczy, zarówno osoby starsze jak i kilkuletnie dzieci. Pani Karolina i Pan Aleksander byli wzruszeni, oszołomieni tym jak ich poezja przyciąga wielu miłośników. Pani Sylwia niestety nie mogła dotrzeć na Wieczór Poezji.
Podczas spotkania rozdawane był pierwszy tom ,,Antologii poezji” oraz pyszne smakołyki. Niewątpliwie zagwarantowało to ciepłą, towarzyską oraz przyjazną atmosferę. Niemożna by zapomnieć o doskonale przygotowanym wystroju korytarza, którym zajęli się uczniowie pod przewodnictwem Pań: Bożeny Kłoczewskiej, Magdaleny Nowosielskiej, Anny Wojtiuk oraz Elżbiety Centkowskiej.
Jak powiedziała Pani Karolina Miszczuk każdy z nas może zostać wirtuozem poezji.
„Jeśli czujecie, że coś w was zalega, przelejcie to na papier. Najważniejsze jest, żeby przekazać uczucia innym, jeśli nie mamy odwagi o nich powiedzieć”.

Przygotowała: Ewelina Mirończuk

[supsystic-gallery id=49]

Warto zobaczyć:


 

 

 












 

 

 


Sponsor kursu j. angielskiego

Sponsor IVLO