Orkiestra

Orkiestra dęta IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej powstała z inicjatywy dyrektora szkoły Waldemara Mazura w roku 1995. Zadebiutowała podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1996 roku pod batutą Włodzimierza Miszuły, absolwenta kierunku Dyrygentury w Mińsku na Białorusi. Kolejnym dyrygentem, od roku 2000 był Eugeniusz Kubinowski, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od stycznia 2005 roku orkiestrę prowadzi Piotr Kalisz, który ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie (Wydział Instrumentalno -Pedagogiczny, filia w Białymstoku).

W skład orkiestry wchodzą uczniowie z klas I – III o profilu muzycznym, oraz absolwenci naszego liceum. Próby orkiestry odbywają się dwa razy w tygodniu. Poza tym prowadzone są zajęcia indywidualne, podczas których członkowie orkiestry doskonalą warsztat wykonawczy i ćwiczą swoje partie orkiestrowe z dyrygentem.

Młodzież z dużym zaangażowaniem gra na instrumentach dętych, i perkusyjnych, zgodnie z zainteresowaniami muzycznymi. Są to: flet, klarnet, saksofon, trąbka, alt, tenor, baryton, puzon, tuba, gitara basowa, perkusja, werbel i inne.

Orkiestra uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne i pozaszkolne takie jak: rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Edukacji Narodowej, ślubowanie klas pierwszych, koncert kolęd, Rocznica odzyskania Niepodległości, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, zakończenie trzecich klas, zakończenie roku szkolnego, dni Białej Podlaskiej i inne.

W repertuarze orkiestry znajdują się utwory o charakterze patriotycznym, jazzowym, rozrywkowym, oraz marsze.

W ramach orkiestry dętej, w 2007 roku powstała orkiestra sygnalistów łowieckich uświetniająca polowania i imprezy okolicznych Kół Łowieckich. Składa się z czterech trębaczy i dwóch barytonistów.

Sukcesy i osiągnięcia orkiestry dętej:
• IV miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w 1996 r. ( nagroda pieniężna w wysokości 500 zł)
• 1 miejsce i zdobycie „Złotej Trąbki” w XVI Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju w 1997 r.
• 1 miejsce i zdobycie „Złotej Trąbki” w XVII Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju w 1998 r.
• II miejsce i zdobycie „Srebrnej Trąbki” w XVIII Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju w 1999 r.
• I miejsce i Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty w 2000 r.
• 1 miejsce i Nagroda Główna Lubelskiego Kuratora Oświaty „Złoty Klucz” w II Wojewódzkich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów w Poniatowej „Poniatowa Concertans” w 2002 r.
• udział w Festiwalu Orkiestr Dętych „Białoruskie Fanfary” w 2004 r.
• 1 miejsce, Nagroda Główna Lubelskiego Kuratora Oświaty „Złoty Klucz”, Nagroda „Grand Prix” Spotkań, Nagroda Burmistrza Poniatowej, Nagroda dla wyróżniającego się kierownika, w VII Wojewódzkich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów w Poniatowej „Poniatowa Concertans” w 2007 r.

Dodaj komentarz

Współpracujemy:

Warto zobaczyć: 

 

 


Sponsor kursu j. angielskiego

Sponsor IVLO