Chór
ROK SZKOLNY 2024/2025
Sukces chóru
17 listopada 2024 r. w Tucznej, po raz 21, odbył się Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej. W konkursie wzięły udział zespoły i chóry z powiatu bialskiego. Nasz szkolny chór Camerata zdobył I miejsce w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych.
Szkoła do hymnu, ślubowanie I klas
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnili wokaliści- członkowie szkolnego chóru Camerata: Wiktoria Szczepanowska i Wiktor Klepacki
ROK SZKOLNY 2023/2024
22 KWIETNIA 2024 R.-KONCERT WOLNOŚCI
20 KWIETNIA 2024 R. – DZIEŃ OTWARTY
21 GRUDNIA 2023 R. – KONCERT KOLĘD
13 LISTOPADA 2023 R. – DZIEŃ PATRONA SZKOŁY- STANISŁAWA STASZICA
Dzień Otwarty Szkoły – 22 kwietnia 2023r.
Warsztaty wokalne
9 stycznia 2023r., absolwent naszej szkoły – Adrian Litewka poprowadził warsztaty wokalne, w których uczestniczyli członkowie chóru „Camerata”. Adrian, jest studentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku jazzu i muzyki estradowej.
Koncert Kolęd
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły 22 grudnia 2022r. odbył się koncert kolęd. Chór „Camerata” wykonał tradycyjne polskie kolędy: „Cichą noc” „Anioł Pasterzom mówił” „Do szopy, hej Pasterze” oraz „Dzisiaj w Betlejem”.
Występ chóru
14 listopada 2022r. był w naszej szkole Dniem Patrona. Oprawę muzyczną przygotowali chórzyści „Cameraty” oraz soliści: Natalia Raczkowska i Wiktoria Szczepanowska
Benefis p. Macieja Falkiewicza
W sobotę 29 października 2022r. odbył się Benefis p. Macieja Falkiewicza, znanego bialskiego malarza.
Organizatorem wernisażu, połączonego z jubileuszem artysty, było Koło Bialczan. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice naszego liceum,
chórzystki „Cameraty” – Natalia Raczkowska i Zuzanna Jasińska.
Autorką zdjęć jest p. Natalia Wołosowicz.
Sukces Natalii Raczkowskiej
Po raz dwunasty, w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, odbył się Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”. Do przesłuchań finałowych, które miały miejsce 18 października 2022r. zakwalifikowała się uczennica naszego liceum – Natalia Raczkowska.
Natalia wykonała utwór „Dzika róża” z tekstem K.I. Gałczyńskiego i muzyką W. Korcza.
28 września 2022r.
STAŚ ODKRYWCA… TALENTÓW
to realizowana w naszej szkole innowacja pedagogiczna. Jednym z działań był wieczór artystyczny.
W wyjątkowym spektaklu wystąpiły dziewczęta ze szkolnego chóru „Camerata” w składzie: Natalia Raczkowska, Beata Obroślak, Wiktoria Szczepanowska, Oliwia Siwek, Marta Stężała, Róża Zgorzałek i Zuzanna Jasińska.
Koncert dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
„Jesteśmy razem” – pod takim hasłem odbyło się 20 marca 2022 r. spotkanie integracyjne dzieci oraz młodzieży z Polski i Ukrainy. W koncercie wystąpili uczniowie naszego liceum: Zuzanna Janik, Natalia Raczkowska, Wiktoria Szczepanowska, Sofiya Nedopokina oraz Bartosz Peszuk. Organizatorem spotkania była Akademia Bialska Nauk Stosowanych i Caritas Diecezji Siedleckiej.
4 stycznia 2022r.
Akcja charytatywna #WspólnieKolędujemy – akcja polegająca na nagraniu kolędy i wstawieniu jej na Facebooka (do końca stycznia 2022 roku) pod hasztagiem #WspolnieKoledujemy zachęcając przy tym do finansowego wsparcia Stowarzyszenia Wspólny Świat z Białej Podlaskiej, a następnie nominowania co najmniej jednej grupy lub osoby do kontynuowania akcji.
17 grudnia 2021r. – koncert kolęd „Leć kolędo w świat…”
17 grudnia 2021r. odbył się mini koncert kolęd w wykonaniu chóru „Camerata” oraz szkolnej orkiestry dętej. Spotkanie inne…kameralne, ze względu na obecną sytuację epidemiczną.
Chór wykonał „Jezusa Narodzonego” i „Witaj, Jezu ukochany”, a orkiestra zagrała znane wszystkim, tradycyjne kolędy: „Przybieżeli do Betlejem” i „Gdy się Chrystus rodzi”.
19 listopada 2021r.
Koncert chóru „Camerata” podczas obchodów 30-lecia szkoły.
10 listopada 2021r.
Występ chóru z okazji ślubowania klas pierwszych i Święta Patrona Szkoły Stanisława Staszica
Występ naszych solistów
Soliści klas muzycznych – Julia Stefaniuk, Natalia Derlukiewicz, Anna Myronenko, Aleksandra Bartoszek, Natalia Raczkowska i Bartosz Peszuk, wystąpili z krótkim koncertem w Bialskim Centrum Kultury. Było to niezwykłe spotkanie. Spotkanie, które połączyło ludzi różnych pokoleń. Młodzież zaśpiewała, seniorom Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, piosenki polskich i zagranicznych wykonawców.
Miejskie obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości
I miejsce dla chóru „Camerata” w Konkursie Kolęd i Pastorałek
Dnia 12.12.2018r. w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek „Betlejemska Gwiazdo Świeć”.
Chór „Camerata”pod dyrekcją Iwony Świderskiej zajął I miejsce w kategorii chórów szkół średnich.
Spotkanie z Mikołajem na Placu Wolności
Występ chóru – Zasłużony dla Tolerancji
Występ chóru „Camerata” podczas gali jubileuszowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej
Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019- występ chóru „Camerata” 3.09.2018
W uroczystościach wzięła udział reprezentacja naszej szkoły: pan dyrektor Stanisław Romanowski, poczet sztandarowy oraz chór Camerata (pod dyrekcją pani profesor Iwony Świderskiej) Warto zauważyć, że chór uzyskał wsparcie absolwentów. 🙂
Po uroczystym odsłonięciu tablicy „PIĘĆ PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA” umieszczonej na gmachu magistratu, pan prezydent Dariusz Stefaniuk wręczył tablice z tymiż prawdami dyrektorom szkól bialskich. Jedna z nich zawiśnie w naszej szkole.
Chór Camerata charytatywnie
19. 01. 2018r. w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej miał miejsce wyjątkowy koncert „Bialscy Artyści Śpiewają Kolędy”. Wyjątkowy, bo dochód z koncertu przeznaczono na rzecz pomocy dzieciom z Domu Dziecka w Komarnie. W koncercie wzięli udział bialscy artyści oraz laureaci Konkursu Kolęd i Pastorałek „Maleńka Miłość”. Wśród występujących nie zabrakło również naszego chóru „Camerata” oraz wokalisty Adriana Litewki. Chór wykonał dwie kolędy : „Betlejemskie pole śpi” i „Kolędę starofrancuską”. Adrian zaśpiewał piękną, nastrojową kolędę „Cicha noc”.
I miejsca w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Maleńka Miłość”
Chór „Camerata” otrzymał I miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Maleńka Miłość”. Konkurs odbył się 13 grudnia 2017r. w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Zdobywcą I miejsca został również Adrian Litewka, który reprezentował nasze liceum w kategorii solistów szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki konkursu ogłoszono 15.12.2017r. podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Wolności.
WYRÓŻNIENIE W VIII OGÓLNOPOLSKIM JESIENNYM KONKURSIE POEZJI ŚPIEWANEJ „NA STRUNACH POEZJI”
Kwartet wokalny „Camerata” w składzie : Weronika Michalczuk, Paula Peszuk, Adrian Litewka i Daniel Smyła, otrzymał wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej „Na Strunach Poezji”. Konkurs odbył się w Lublinie w dniach 28.11-29.11.2017r.. Nasi uczniowie zaprezentowali utwór „Dwie krople” i zostali zauważeni przez jury, które musiało dokonać wyboru wśród dwudziestu wykonawców w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Festiwal Pieśni Patriotycznej
W ramach obchodów związanych z 99 rocznicą Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej Nr 3 odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentował kwartet wokalny w składzie: Weronika Michalczuk (sopran), Paula Peszuk (alt), Adrian Litewka( tenor) i Daniel Smyła (bas). Grupa wykonała dwa utwory: „Biały krzyż” i „O mój rozmarynie”. Uczniów przygotowała Iwona Świderska.
Chór „Camerata” – I miejsce w konkursie „Biało – Czerwona Piosenka”
20.04.2017r. w sali koncertowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się konkurs piosenki. Wzięli w nim udział uczniowie bialskich szkół. W kategorii chórów a cappella szkół ponadgimnzajalnych nasz chór „Camerata” zajął I miejsce.
Nagrody wręczono podczas koncertu laureatów w Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
II miejsce w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim w Lublinie
Kwartet wokalny z naszej szkoły w składzie: Weronika Michalczuk (sopran), Paula Peszuk (alt), Adrian Litewka (tenor) i Daniel Smyła (bas) – zajął II miejsce.
Uczniowie wykonali utwór “Dwie krople”. 24 marca miał miejsce Koncert Laureatów, podczas którego wręczono dyplomy oraz nagrody.
Kwartet wokalny przygotowała Iwona Świderska – nauczyciel muzyki.
Konkurs Kolęd i Pastorałek
4.12.2016 roku w sali koncertowej Bialskiego Centrum Kultury miał miejsce Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Nasz szkolny chór Camerata zajął II miejsce w swojej kategorii. Wręczenie nagród odbyło się na Placu Wolności podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.
WARSZTATY WOKALNE Z PANEM KRZYSZTOFEM CHALIMONIUKIEM
Dnia 09.12.2016r. gościliśmy Pana Krzysztofa Chalimoniuka, absolwenta naszej szkoły, który przeprowadził warsztaty wokalne dla członków chóru „Camerata”. Podczas zajęć młodzież poznała tajniki śpiewu zespołowego: prawidłowe funkcjonowanie aparatu głosowego, zasady właściwej postawy. Wszystkie proponowane ćwiczenia chórzyści wykonywali z niezwykłą starannością i dokładnością.
Pan Krzysztof Chalimoniuk ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie
(obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) na wydziale wokalistyki. Jest między innymi solistą Chóru Filharmonii Narodowej. Koncertował na scenach wielu teatrów kraju i Europy między innymi
w 2010 roku wystąpił podczas festiwalu operowego w Bad Hersfeld w Niemczech wcielając się w tytułową postać Nabucco z opery Giuseppe Verdiego. Współtworzy zespół wokalny proMODERN, który jest jedynym w Polsce zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Zespół zdobył 2 nagrody Fryderyk 2015 za swój debiutancki album „Where are you. Pieces from Warsaw”.
Pan Krzysztof Chalimoniuk wystąpił także na naszym koncercie „Staszic dla Białej” (podczas Zjazdu Absolwentów).
Konkurs Piosenki Patriotycznej
26.04.2016r. odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej pod Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka.
Nasz chór „Camerata” otrzymał I nagrodę w kategorii – CHÓRY a’cappella, w kategorii – SOLIŚCI – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych również odnieśliśmy sukces::
I miejsce zajął Adrian Litewka,
II – Natalia Dymecka.
Organizatorem imprezy było Bialskie Centrum Kultury. Laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej wystąpią na koncercie galowym w dniu 3 maja 2016 roku.
Koncert Laureatów Piosenki Patriotycznej w Kościele Wniebowzięcia NMP – 13 grudnia 2015r.
V Charytatywny Koncert Kolęd
Narodowe Święto Niepodległości – 11 Listopada 2015r.
Dzień 11 listopada 2015 roku na długo pozostanie w naszej pamięci. Gościliśmy w Białej Podlaskiej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę. Na Placu Wolności tłumnie zebrali się mieszkańcy miasta. Setki biało-czerwonych flag powiewały nad głowami.
W tym dniu nasz chór „Camerata” pełnił obowiązki gospodarza koncertu pieśni patriotycznych. O godzinie 18.00 rozpoczęły się występy uczniów z bialskich szkół. Nasze liceum reprezentował chór „Camerata”, solistka Zuzanna Pikacz oraz zespół wokalny w składzie: Natalia Dymecka, Aleksandra Olejnik, Adrian Litewka i Daniel Obroślak. O godzinie 18.40 przybył Prezydent Pan Andrzej Duda i rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie pieśni legionowych. Rozbrzmiały: „Pierwsza Brygada”, „Wojenka”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota” i „Białe róże”.
Występ naszej młodzieży bardzo podobał się gościom i zgromadzonej publiczności.
Święto Patrona Szkoły – Stanisława Staszica.
Wizyta Ekscelencji Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy.
Konkurs Piosenki Patriotycznej
3 listopada 2015roku odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej. Organizatorem było Bialskie Centrum Kultury. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta – pan Dariusz Stefaniuk.
Uczniowie prezentowali się w dwóch kategoriach – solistów i zespołów wokalnych.
W kategorii zespołów wokalnych zespół „Camerata” z naszego liceum zajął I miejsce, natomiast uczennica Zuzanna Pikacz otrzymała III miejsce w grupie solistów.
Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Herbertowskim w Lublinie
19 marca 2015r. odbył się w Lublinie XV Ogólnopolski Konkurs Herbertowski.
W kategorii muzycznej naszą szkołę reprezentował zespół â śCamerata” w składzie: Natalia Dymecka, Kamila Sakowska i Michał Charewicz. Grupa wokalna otrzymała Grand Prix – festiwalową statuetkę za wykonanie własnej kompozycji do wiersza „Mur”.
V Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej
” Na strunach poezji”
W dniach 19.11.2014r.-20.11.2014r. członkowie szkolnego chóru „Camerata” brali udział
w V Ogólnopolskim Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej„Na strunach poezji”.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.Zespół wokalny „Camerata” otrzymał wyróżnienie.
Skład zespołu:
Natalia Dymecka-sopran
Kamila Sakowska – alt
Adrian Litewka – tenor
Patryk Melaniuk – bas
Wyróżnienia przyznano również Natalii Dymeckiej z klasy IIC i Wiktorii Nowickiej z klasy IC.
Dnia 6 listopada 2014r. odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej pod Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Organizatorem Konkursu było Bialskie Centrum Kultury. W konkursie wzięło udział 13 wykonawców.
W kategorii chórów szkół ponadgimnazjalnych nasz chór Camerata za wykonanie pieśni “Rozkwitają pąki białych róż” i “O mój rozmarynie “otrzymał I nagrodę. Ponadto chór wystąpił w Koncercie Laureatów
„TOBIE OJCZYZNO” w dniu 10 listopada 2014 roku, godz. 17.00, w hali Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.
NAGRODA
W ramach obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego, 20 kwietnia 2013 r. na ziemi bialskiej w Starostwie Powiatowym odbył się Konkurs Piosenek Powstańczych. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Białej Podlaskiej, Terespola, Konstantynowa, Janowa Podlaskiego oraz Drelowa.
Nasz chór „Camerata” zajął I miejsce ( w III kategorii wiekowej: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) za wykonanie pieśni – „Marsz strzelców” i „Kocham Cię, Polsko”.
WYSTĘP CHÓRU
Dnia 10 listopada 2013 roku w Małaszewiczach odbył się Powiatowy Konkurs Pieśni Powstańczej – adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.Uczestnikami byli soliści, których oceniało jury w wyżej podanych kategoriach wiekowych.Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice (członkinie chóru Camerata): Natalia Dymecka z klasy Ic oraz Katarzyna Iwaniuk z klasy IIIf. Katarzyna Iwaniuk zajęła I, natomiast Natalia Dymecka II miejsce. Gratulujemy.
8 marca 2013 roku w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego, podczas którego wystąpił chór naszego liceum. Chór „Camerata” wykonał pieśni: „ Ostatni mazur”, Marsz strzelców” oraz „W krwawym polu”.
II Charytatywny Koncert Kolęd 2012/2013
Szkolny Koncert Kolęd 2012/2013
Historia i osiągnięcia
chóru „CAMERATA”
Historia chóru „CAMERATA” funkcjonującego przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej sięga roku 1975. Wówczas jeden z nauczycieli muzyki Waldemar Mazur zorganizował chór żeński przy Studium Wychowania Przedszkolnego w Białej Podlaskiej, jako nowo utworzonej szkole pomaturalnej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater.
W 1986 r. po utworzeniu Studium Nauczycielskiego w żeńskim dotychczas chórze zaczęli śpiewać chłopcy, a nowo powstały chór mieszany przyjął nazwę „CAMERATA”.
Z chwilą powołania w 1991 roku przy Studium Nauczycielskim IV Liceum Ogólnokształcącego na spotkania chóru zaczęli również uczęszczać uczniowie liceum. W 1994 r. zostało rozwiązane Studium Nauczycielskie pozostawiając swoją bazę muzyczną funkcjonującemu nadal liceum, a w skład chóru wchodzili wyłącznie uczniowie liceum. Zajęcia chóru od chwili powstania przez te wszystkie lata odbywały się po kierownictwem i dyrygenturą Waldemara Mazura, obecnego dyrektora IV LO im. S. Staszica.
W 1996 roku kierownictwo artystyczne przejęła absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Pani Agnieszka Rafał. Pod jej batutą zespół dał kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą. Ponadto wziął udział w wielu prestiżowych konkursach z których przywiózł najwyższe wyróżnienia. Obecnie śpiewa w nim około 60 osób – uczniów klas muzycznych, a w repertuarze są zarówno utwory dawne, jak i współczesne.
Chór „CAMERATA” ma na swoim koncie wiele sukcesów do których można zaliczyć między innymi I miejsce w II Diecezjalnym Przeglądzie Chórów w Siedlcach, który odbył się 11 stycznia 1997 r. Był to pierwszy poważniejszy wyjazd chóru. Podczas tego występu szczególnie spodobały się kolędy, a zwłaszcza „Mozaika kolędowa” skomponowana przez Józefa Świdra, którą chórzyści według opinii jurorów zaśpiewali bardzo profesjonalnie. Mieszkańcy Białej Podlaskiej następnie mogli tych i innych kolęd posłuchać w swoich kościołach, gdzie chór z IV LO występowała przez kilka kolejnych niedziel w ramach „Wojewódzkich spotkań z kolędą i pastorałką” (Aneks nr 3).
2 marca 1997 r. chór wziął udział w XVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych A Cappella, gdzie zajął II miejsce.
Następnym znaczącym sukcesem chóru było zajęcie I miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie w 1998 r. i otrzymał Puchar Kuratora Oświaty oraz uzyskał awans na eliminacje centralne do Bydgoszczy.
W dniach 27.03 30.03.1998 r. odbył się XVIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. W tym konkursie chór bialskiego IV LO zdobył „Brąz” W dniach 27.03-30.03.1998
W 1999 roku młodzież z Chóru „CAMERATA” została przyjęta do Międzynarodowego Stowarzyszenia Interkulturalnego „Musica Mundi”, zrzeszającego jedne z najlepszych chórów świata. Dzięki temu członkostwu chór mógł, podobnie jak szereg innych polskich chórów ubiegać się o zaproszenie na festiwal „In … Canto Sul Garda 99” w Riva del Garda we Włoszech. Warto przy tym nadmienić, że z Polski zakwalifikowało się jedynie trzy chóry, wśród których znalazł się o zaproszenie.
Festiwal w Riva przebiegał pod hasłem „Fascynujący wspólny śpiew nad jeziorem Garda”. Był to trzeci z kolei konkurs w tym mieście zorganizowany przez Stowarzyszenie „Musica Mundi”. Spotkania różnorodnych kultur pozwoliły na szeroko pojętą wymianę artystyczną i kulturalną. „Musica Mundi” zdobyła sobie uznanie i poczesne miejsce na międzynarodowym forum muzyki chóralnej.
Pierwszy występ bialskiego chóru odbył się w kościele Santa Maria Assunta i sprawił bardzo dobre wrażenie, dowodem czego były pozytywne opinie jury. Przykładowo holenderski juror Jos Vranken dał temu wyraz składając gratulacje i wpis do kroniki chóru o treści; „Jestem szczęśliwy, że mogłem rozkoszować się waszym śpiewem. Camerata bardzo mi się podobała”. Natomiast włoski juror również wypowiedział się pozytywnie na temat chóru, stwierdzając „Emisja głosu w tym chórze jest bez zastrzeżeń. Aparat chóru jest bardzo dobry, a to najtrudniej osiągnąć”.
Młodzież z chóru „CAMERATA” „wyśpiewała” w Festiwalu In … Canto Sul Garda 99″ brązowy dyplom w kategorii muzyki religijnej chórów młodzieżowych. To osiągnięcie niewątpliwie można uważać za bardzo duży sukces, ze względu na fakt zaistnienia chóru na forum mię” w Festiwalu In… Aneks nr 9 i Aneks nr 10).
Na początku 2001 roku w Białej Podlaskiej przebywała delegacja francuskiego departamentu Deux Sevres uzgadniając z naszymi władzami samorządowymi wiele kwestii dotyczących współpracy. Podczas tego spotkania uzgodniono zasady realizacji wspólnego przedsięwzięcia zamierzającego do utworzenia ośrodka kultury francuskiej. Dzięki temu ośrodkowi stało się możliwe koordynowanie i rozwijanie kontaktów pomiędzy polskimi i francuskimi samorządami, przedsiębiorcami i młodzieżą. Na poparcie tego już w maju chór IV LO otrzymał zaproszenie do koncertowania w zaprzyjaźnionym departamencie.
Podczas pobytu w zaprzyjaźnionym regionie Poitou Charentes Chór „CAMERATA” miał okazję koncertować trzykrotnie, wzbudzając aplauz słuchaczy. Pierwszy koncert miał miejsce w Niort, gdzie młodzież wystąpiła w domu kultury. W repertuarze znalazły się pieśni kościelne, ludowe i współczesne, w tym trzy pieśni w języku francuskim. Następny koncert został zorganizowany w Foussais (departament Vendee), który odbył się z udziałem najwyższych władz administracyjno samorządowych. Chór „CAMERATA” zaśpiewał między innymi: „Guade Mater”, „Non Sun Dignus”, „Dziwują się ludzie”, „Tourdion” i „Je Ne Fumes”. Jednakże najwięcej emocji wzbudził koncert, który odbył się adz administracyjnoożeństwa w kościele Faymereau. Celebrowało je sześciu księży i biskup. Koncert ten uświetnił odsłonięcie witraży ukazujących trud górników. Ta niewielka miejscowość słynęła z kopalni węgla kamiennego, gdzie pracowało między innymi wielu Polaków. Kopalnię co prawda zamknięto przed 17 latu, ale pamięć o górnikach jest tam wciąż żywa. Podczas mszy chór wykonał utwory sakralne, jak np. „Ojcze nasz”, „Alleluja”, „Ave Verum Corpus” i psalm francuski „Mon Dieu”. W chwili obecnej w ramach współpracy z departamentem Deux Sevres od 10 września 2002 r. w IV LO w Białej Podlaskiej rozpoczął staż pod kierunkiem mgr Agnieszki Rafał w zakresie chóralistyki Nicolas Boisselier. Prywatnie kształci się on w klasie fortepianu. W miesiącu kwietniu przyjeżdża do Białej Podlaskiej amatorski chór z Coulonges sur Autize i z Poitiers, który prowadzony był właśnie przez Pana Nicolasa Boisselier do czasu zanim wyjechał do Polski. W okresie od 14-go do 24-go kwietnia odbędą się spotkania, warsztaty i koncerty tego chóru wspólnie z chórem IV LO im. Staszica w Białej Podlaskiej.
W lutym 2002 roku chór bialskiego IV LO wziął udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a Capella w Lublinie, gdzie został wytypowany do przesłuchań centralnych.
Natomiast w miesiącu marcu odbył się finał tego konkursu, w którym bialska młodzież otrzymała wyróżnienie.
Kolejną wyprawą chóru poza granice Polski był wyjazd do Szwecji i Norwegii w 2002 roku. Na zaproszenie ojca kapucyna Józefa Chrzanowskiego, który od 15 lat pełni posługę kapłańską w Szwecji, szkolny chór CAMERATA został zaproszony do Goteborga. Podczas tego wyjazdu chór dał szereg koncertów, między innymi w kościele pw. Św. Pawła, w kościele CAMERATA Misji Katolickiej pw. Chrystusa Miłosiernego, czy tez w szwedzkiej szkole podstawowej. Zaprezentowany repertuar uwzględniał utwory sakralne, ludowe i współczesne. Wyjazd „CAMERATY” do Skandynawii stanowił nowe doświadczenie dla chórzystów, którzy stale wzbogacają i urozmaicają swój program artystyczny.
W styczniu 2003 roku z inicjatywy bialskiego przedsiębiorcy Zenona Śledzia do Białej Podlaskiej z koncertem zawitała popularna grupa Skaldowie. Już do tradycji tej grupy weszło prezentowanie co roku w styczniu programu „Moje Betlejem” z kolędami polskimi. Ta opowieść o wydarzeniach sprzed 2 tysięcy lat i ich aktualności w życiu człowieka współczesnego pełna jest radosnych ale i refleksyjnych tonów. 8 stycznia 2003 r. w kościele Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej Skaldowie, którym towarzyszył bialski chór młodzieżowy „CAMERATA” z IV LO przedstawili kompozycje Jacka Zielińskiego do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego oraz wybrane polskie kolędy i pastorałki.
Ponadto chór „CAMERATA” od początku swojego istnienia uświetnia swoim śpiewem wiele imprez, które odbywają się w regionie. Do tego rodzaju występów można zaliczyć koncert w Bialskopodlaskiej Izbie Gospodarczej w styczniu 2001 (Aneks nr 16). Kolejną uroczystością regionu, której towarzyszył śpiew „CAMERATY” było 30-lecie bialskiego AWF.
W czerwcu 2002 r. młodzież bialskiego liceum swoim występem uświetniła uroczystość poświęcenia polichromii w Leśniańskim Sanktuarium Maryjnym w Leśnej Podlaskiej.
Kolejnym dyrygentem chóru ” Camerata” został pan Mieczysław Zieliński. Od 2011roku funkcję tę pełni pani Iwona Świderska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach – kierunku wychowania muzycznego. Chór uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne i miejskie. Uroczystość Patrona Szkoły – Stanisława Staszica i Narodowego Święta Niepodległości