Młodzi za czytaniem

13.04.2024 odbyło się wydarzenie literackie “Młodzi za czytaniem”, II Edycja. Organizatorkami były Kinga Ryl, Wiktoria Stolarczuk i Zofia Zielińska z klasy IIID. 

Jest to już kolejny projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. 

Spotkanie rozpoczął Pan Rafała Wlizło, dyrektor naszego liceum.  

Głos zabrali również:  

  • Pan Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu UM, 
  • Pani Edyta Tyszkiewicz, redaktor naczelna “Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” 
  • Dawid Senouci, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska. 

Wydarzenie umilały występy naszego ucznia Huberta Jówko z klasy 4B. 

Opiekunkami uczennic są nasze nauczycielki p. Magdalena Nowosielska i p. Anna Wojtiuk. 

Wśród zaproszonych autorów znaleźli się: 

Agnieszka Panasiuk 

Z wykształcenia nauczyciel historii, laureatka wielu konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, uwielbia czytać i nie wyobraża sobie życia bez pisania. 

Agata Mania 

Autorka kilku książek młodzieżowych od dwóch lat pozostająca w pisarskim zawieszeniu na rzecz rozwoju innych pasji. Spod jej pióra wyszła trylogia ,,Three Elements’’, kilka opowiadań wydanych w różnych antologiach oraz jednotomomowe książki o tematyce erotycznej bądź young adult na przykład ,,Odkupienie win’’. Prywatnie miłośniczka teatru, zwierząt, muzyki i dobrej literatury. Zawodowo dziennikarka, marketingowiec, nauczycielka języka angielskiego i trener jazdy konnej. Od tego roku właścicielka miejsca skupiającego miłośników codziennego języka angielskiego ,,Spell the tea’’. 

Jakub Piesta  

Pisarz fantasy. Miłośnik szeroko pojętej fantastyki. Absolwent filologii słowiańskiej na UMCS. Ze względu na ukończony kierunek studiów zainteresowany językami i krajami słowiańskimi, jak też historią. Lubi wpleść do swojego opowiadania tu i ówdzie jakieś słowo z pozornie obcego języka, ale które okazuje się niegdyś używane w języku polskim (albo i nie). Oprócz pisania zajmuje się składem tekstu i grafiką. Od 2021 roku również współpracuje z grupą Nieznane Historie, tworzącą słuchowiska i dubbingi; owocem tej współpracy jest kilka wierszy i opowiadań autora zaadaptowanych do wersji audio. 

Kamila Jadczak   

Autorka młodzieżówki, autorka “Naucz mnie dotyku” od wydawnictwa Miraż. Pisanie i czytanie książek to jej życie. Uwielbia koty, dobrą herbatę i gorącą czekoladę.  

Piotr Kowieski 

Urodził się w 1968 w roku w Białej Podlaskiej. W latach osiemdziesiątych był współzałożycielem i gitarzystą bialskiego zespołu TABES. W 2023 roku przy wsparciu finansowym Prezydenta miasta Biała Podlaska wydany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej zbiór opowiadań ilustrowany kolorowymi reprodukcjami jego obrazów. 

Julia Kubicka  

Przygodę z pisaniem rozpoczęła już jako nastolatka. Choć jej pierwsze opowiadanie z gatunku fanfiction w niczym nie przypominało obecnych historii, to od tego momentu ich tworzenia stało się nieodłączną częścią jej życia. W swoich książkach stawia na narrację pierwszoosobową. Artystyczna dusza, która uwielbia robić zdjęcia, tworzyć grafikę, montować amatorskie filmy i malować farbami. 

Zdjęcia: Hubert Hołonowicz 

Współpracujemy:

Warto zobaczyć: 

 

 


Sponsor kursu j. angielskiego

Sponsor IVLO