Szkolny Klub Wolontariusza

Szkolny Wolontariat zrzesza w IV LO ponad 50 wolontariuszy, którzy z zapałem i wielkim zaangażowaniem włączają się w wiele akcji charytatywnych nie tylko tych organizowanych lokalnie ale również w województwie, kraju czy na świecie. Razem działamy, wspieramy się , a dzięki niesamowitej atmosferze która nam zawsze towarzyszy przeżywamy wiele cudownych chwil. ZAPRASZAMY! 

Opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu jest profesor Magdalena Klimiuk oraz profesor Katarzyna Michałowska -Weiner.

Rok szkolny 2021/2022

Pomoc zwierzakom

Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem p. Katarzyną Michałowską-Weiner przekazali Fundacji Dom Belli rzeczy zebrane na potrzeby kotów przebywających w Kociarni. Nasza społeczność szkolna jak zawsze stanęła na wysokości zadania przynosząc karmę, żwirek,  miski, koce i zabawki dla kotów. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom w imieniu Wolontariatu oraz pracowników Fundacji.

 

Rok szkolny 2019/2020

„KSIĄŻKA POD CHOINKĘ”

Dnia 18 grudnia,  w ramach akcji charytatywnej Książka Pod Choinkę, przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z Panią Katarzyną Michałowską-Weiner przekazali zebrane w naszej szkole książki Filii Nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem akcji było zebranie książek na potrzeby podopiecznych domów dziecka w Maniach, Szachach, Komarnie i Janowie Podlaskim. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą inicjatywę.

„SZLACHETNA PACZKA”

Po raz kolejny nasza szkoła przystępuje do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

Wybrana przez nas rodzina, której możemy pomóc i przy okazji sprawić wiele radości, to mama oraz dwoje dzieci (syn Seweryn i córka Kamila).

Potrzeby rodziny to:

Żywność trwała:
herbata, ryż, makaron, cukier, warzywa w puszkach, konserwy mięsne, kawa, mąka, kasza, olej, konserwy rybne, płatki, brzoskwinie i ananasy w puszce, mak, bakalie.

Środki czystości:
proszek do prania, płyny czyszczące, mydło/żel myjący, szczoteczka do zębów, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów.

Produkty przynosimy do 02.12.2019r.(poniedziałek), do pani Magdaleny Klimiuk (sala 88) oraz pani Katarzyny Michałowskiej-Weiner (sala 53)

Zadziałajmy i sprawmy radość rodzinie!!!

Akcje, które już się zakończyły

Gala Wolontariatu

Dnia 5 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyła się gala. Uczestniczyli w niej przedstawiciele szkolnych i parafialnych kół wolontariatu. Było to podsumowanie tegorocznych działań Centrum Wolontariatu. Została przygotowana również część artystyczna przez wolontariuszy z pierwszego przedszkolnego koła Caritas. Dyrektor Caritas ks.Marek Bieńkowski wraz z prezydentem miasta Michałem Litwiniukiem wręczyli wyróżnienia wolontariuszom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w niesienie pomocy. Takie wyróżnienie otrzymał także nasz uczeń Mateusz Staniszewski, któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A wszystkich innych zapraszamy do wstąpienia w szeregi naszego szkolnego koła wolontariatu pod opieką pani profesor Katarzyny Michałowskiej-Weiner oraz pani profesor Magdaleny Klimiuk.

BOŻONARODZENIOWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!

6 i 7 grudnia nasi wolontariusze wraz z opiekunkami uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce żywności z długim terminem przydatności pod hasłem ,,Tak. POMAGAM!” organizowana przez Caritas. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności na posiłki wigilijne.

ZBIÓRKA DLA POTRZEBUJĄCYCH!

W dniach 5-19 listopada została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka rzeczy dla osób potrzebujących (m.in. dzieci korzystających z świetlicy „Dziupla”).

CO Zebraliśmy:
1. Przybory szkolne – sprawne, niezniszczone (kredki, flamastry, zeszyty, bloki rysunkowe etc)
2. Zabawki i gry, w tym: guma do skakania, skakanka, paletki do badmintona i do ping ponga, lalki, pluszaki, książki dla dzieci i młodzieży, puzzle, piłki etc.
3. Kosmetyki (szampony, żele, kremy ochronne, pasty do zębów etc)

KWESTA NA CMENTARZU

Grupa uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza kwestowała 2 listopada na bialskim cmentarzu parafialnym. Jak co roku, nasi uczniowie włączyli się w akcję ratowania zabytkowych nagrobków, organizowaną przez KOŁO BIALCZAN.

To już XIII edycja tej kwesty. Dzięki niej od 2007 roku odrestaurowano już wiele zabytkowych grobów i tablic inskrypcyjnych.

Opiekę nad naszymi wolontariuszami sprawowała profesor Katarzyna Michalowska – Weiner (która także kwestowała).
Podczas kwesty na cmentarzu, która odbyła się 2 listopada, nasi wolontariusze wraz z panią Katarzyną Michałowską-Weiner zebrali łącznie 921,24 zł!

[supsystic-gallery id=25 position=center]

Zbiórka zniczy

31 października nasi szkolni wolontariusze wraz z opiekunkami: profesor Katarzyną Michałowską-Weiner oraz profesor Magdaleną Klimiuk, udali się na cmentarz, by na opuszczonych grobach zapalić znicze zebrane podczas szkolnej zbiórki.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję!

Serce dla zwierząt!

W naszej szkole w dniach 10.10-18.10 została przeprowadzona zbiórka  w której zebraliśmy 87 kg karmy, koce, zabawki, miski oraz smycze.
Dary te zostały przekazane do Schroniska Azyl, od którego szkoła otrzymała podziękowania.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Mamy nadzieje, że szkoła jeszcze nie raz wspomoże naszych małych przyjaciół.

AKCJA ,,ZAPINAJ PASY”!

28 października w naszej szkole uczniowie klas trzech mogli przekonać się jak ważne jest zapinanie psów. Wszystko to dzięki akcji edukacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej pod hasłem „Zapinaj pasy”.

Pan Igor Dzikiewicz, dyrektor WORD, wraz instruktorami przybyli do nas i przeprowadzili zajęcia teoretyczne oraz symulację dachowania. Dzięki specjalnemu symulatorowi każdy uczeń klas trzecich miał okazję przekonać się o tym, jak to jest znaleźć się w samochodzie, który dachuje.
Wszyscy wyszli z tej lekcji z przekonaniem, że WARTO zapinać pasy.

Nasza szkoła jest pierwszą szkołą publiczną, którą odwiedził symulator dachowania należący do WORD Biała Podlaska.

Wiosną powtórka. Tym razem dla innych naszych klas.

SPRZĄTANIE CMENTARZA WOJENNEGO

Wczoraj (piątek) nasi uczniowie wzięli udział w akcji #SzkołaPamięta organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nasi uczniowie z klas 1d, 1cg oraz 3b pod opieką katechetów i pani profesor Magdaleny Klimiuk uporządkowali ważne (aczkolwiek zapomniane) miejsce dla historii lokalnej. Jedyny w naszym mieście cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Cmentarz zlokalizowany jest przy ulicy Pokoju w Białej Podlaskiej, niedaleko naszej szkoły. Został założony przez Niemców w Białej Podlaskiej w początkach września 1915r. na polu uprawnym w pobliżu rosyjskich koszar wojskowych. Czynny był do grudnia 1918r. Liczba osób pochowanych wynosi 687.
Wśród chowanych byli Niemcy, Austriacy, Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy.

Na środku cmentarza stoi kamienny obelisk z 1915 roku. Na jego wierzchołku jest umieszczony emblemat niemieckiego wojennego odznaczenia – Krzyż Żelazny. Na obelisku znajduje się tablica z napisem: „Der Tapferkeit u. Pflichttreue”, „Et. Kdeur 214”(odwaga i wierność obowiązkowi, Etappen Komendantur 214 – Dowództwo Etapów /Bugu/ nr 214).

KARTKA DLA RODAKA

23 października po lekcjach wolontariuszki z klasy II a wzięły udział w akcji „Kartka dla Rodaka” organizowanej przez Fundację dla Rodaka.
Akcja potrwa do 25 października 2019r.

W naszym ZSO nr 4 w działanie to włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2, a dziewczyny z klasy II A udzieliły wsparcia.

Akcja polega ona na własnoręcznym wykonaniu (techniką dowolną) kartki pocztowej, z wypisanymi życzeniami świątecznymi dla Rodaka (zamieszkałego poza granicami kraju) i podpisanymi przez wykonawcę.
Kraje, do których będą wysyłane kartki to m.in.:
Kazachstan, Armenia, Gruzja, Mołdawia, Białoruś, Litwa.

Każdy chętny może się włączyć!
Kartki przynosimy do sali 207 (w szkole podstawowej), do p. A. Pawluczuk

REKORD W PIERWSZEJ POMOCY POBITY!

Nasza szkoła wzięła wczoraj udział w Biciu Rekordu W Pierwszej Pomocy. #UczymyRatować
Akcji organizowanej przez Fundację WOŚP. Rekord został pobity!
We środę, punktualnie o godzinie 12:00 w całej Polsce przez pół godziny trwała próba pobicia rekordu, w której udział wzięło aż 1 399 instytucji i aż 144 867 osób!

W naszej szkole wzięło udział 146 uczniów z klas: 1d, 1ag, 1a, 2a, 2d,1e,1bg,

Współorganizatorem było Studenckie Koło Naukowe eRka działające przy PSW w Białej Podlaskiej, które udostępniło fantomy do przeprowadzenia akcji.

WOLONTARIAT SPRZĄTAŁ NA KRZNĄ

W sobotę  8 października nasz szkolny wolontariat włączył się akcję sprzątania terenów nad Krzną. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była pani Dominika Makarewicz. Akcja cieszyła się poparciem władz miasta. Wziął w niej udział między innymi pan prezydent Michał Litwiniuk.
Uczestnicy, w tym nasi wolontariusze, zebrali 3 tony śmieci!
Razem z wolontariuszami były ich opiekunki:
profesor Magdalena Klimiuk, profesor Katarzyna Michałowska – Weiner

WOLONTARIUSZE NA POMOC JULII!

W sobotę 30 września uczniowie IV LO oraz SP nr 2 wraz z opiekunkami: panią profesor Moniką Dziąg, panią profesor Magdaleną Klimiuk oraz panią profesor Katarzyną Michałowską-Weiner (opiekunkami szkolnego wolontariatu) uczestniczyli w zbiórce pieniężnej dla Julki.

JULIA to 9 miesięczna dziewczynka, która urodziła się z ZESPOŁEM PASM (TAŚM) OWODNIOWYCH – WADĄ WRODZONĄ OKRESU PRENATALNEGO.

Zbiórka odbyła się na I Międzynarodowym Turnieju Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej. Uczniowie byli przebrani w maskotki i inne postacie z bajek. Goście i uczestnicy imprezy mogli skorzystać z zamykania w bańce mydlanej, zrobić zdjęcia z maskotkami.

Pieniądze ( 620zl i 7gr) zostały przekazane mamie Julki, która przyszła do Nas po zbiórce. Ze wzruszeniem odebrała pełne puszki i uściskała każdego wolontariusza.

Warto zobaczyć:


 

 

 
 

 

 


Sponsor kursu j. angielskiego

Sponsor IVLO