Apel katyński w Staszicu

W dniu 13 kwietnia 2023 r. obchodzimy 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej. Bestialskiego mordu na polskich elitach dokonali sowieci wiosną 1940 r. Szczątki pomordowanych spoczywają m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Po latach milczenia, dziś możemy głośno mówić o zbrodni katyńskiej. Jedną z form pielęgnowania pamięci o pomordowanych jest prowadzona od 2008 r. akcja sadzenia Dębów pamięci. W 2011 r. takie dęby zasadzono przy naszej szkole. 

W rocznicę zbrodni katyńskiej w naszej szkole, właśnie przy Dębach katyńskich, zorganizowano Apel katyński. W obecności Dyrekcji ZSO nr 4, pocztów sztandarowych IV LO im. S. Staszica i SP nr 2 im. Lotników Podlaskich oraz delegacji uczniów uczczono pamięć i oddano hołd bestialsko zamordowanym. Do Apelu wywołano urodzonego w Białej Podlaskiej Eugeniusza Pankla, który w okresie międzywojennym prowadził aptekę w Terespolu. Eugeniusz Pankla został zamordowany w Charkowie. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej.

Warto zobaczyć:


 

 

 
 

 

 


Sponsor kursu j. angielskiego

Sponsor IVLO