30 – lecie Staszica

Kiedy ponad dwadzieścia lat temu zaczynałam pracę w IV LO, nie zdawałam sobie sprawy z tego czym jest IV LO. Wydawało mi się, że to szkoła jak wszystkie. Jakże błędne było to przekonanie. W miarę upływu czasu atmosfera szkoły mnie przenikała i zmieniałam się jako człowiek i nauczyciel. Zaczęłam postrzegać świat, ludzi dookoła w inny sposób, zwracając uwagę na ich potrzeby, uczucia, marzenia i pragnienia. Chętnie angażując się w różne interakcje i działania z uczniami i nauczycielami odkrywałam siłę tkwiącą w zespole i społeczności, znaczenie współpracy i współdziałania. Zachwyciłam się atmosferą tej niezwykłej szkoły. W 2019 roku dane mi było zostać dyrektorem Staszica, co poczytuję sobie za wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ale i zobowiązanie.

W tym roku Społeczność Staszicowska świętuje swoje 30-lecie. Nie jest to może imponujący jubileusz, ale jako trzydziestolatek nasze liceum ma wiele entuzjazmu, energii i pomysłów, które mogą się podobać i przyciągać uczniów. Mamy już swoje sukcesy i doświadczenia, mamy swój dorobek i uznanie w środowisku lokalnym. Mamy grono sympatyków i absolwentów, którzy rozsiani po całym świecie, pracujący na różnych stanowiskach, wykonujący różne zawody i misje, są naszą chlubą.

Ktoś kiedyś powiedział, że Staszic to stan umysłu, to promowanie kultury, to działanie na rzecz środowiska lokalnego, to osiągnięcia sportowe, to wolontariat, teatr, chór, orkiestra, wystawy, happeningi, audiobooki, Stasionalia, Walc, Koncert Kolęd no i oczywiście nauka.

Co stanowi o wyjątkowości naszego liceum? Zdecydowanie ludzie i ich pasje. Nauczyciele, dyrektorzy,  pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i ich rodzice, absolwenci- wszyscy, którzy mają swój wkład w rozwój Staszica. Bez nich Staszic nie byłby taki jaki jest. To Ludzie tworzą naszą szkołę.

To co cechuje nas, Społeczność Staszicowską to otwartość i gotowość do reagowania na zmiany, a także dbanie o relacje. Staramy się budować naszą wspólnotę w oparciu o uniwersalne wartości, takie jak szacunek, dobro, mądrość, sprawiedliwość. Zgodnie z przesłaniem naszego patrona, w różnych czasach i w różnych warunkach   podejmujemy starania aby „być narodowi użytecznym”, aby pracować dla wspólnego dobra. Dlatego pragnę podziękować za Państwa pracę i wysiłek. To dzięki Wam, dzięki nam, Staszic jest dziś taki jest.

Aleksandra Dopierała
Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego
im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej

Kończąc chciałabym, tak jak to podczas jubileuszu, życzyć nam wszystkim abyśmy zawsze potrafili wymyślać naszą szkołę na nowo, zapału, aby realizować swoje marzenia, odwagi aby je wcielać w życie i wytrwałości, aby cieszyć się ich efektami.

Ligi przedmiotowe

Warto zobaczyć:


 

 

 
 

 

 


Sponsor IVLO