Ślubowanie klas I

Drodzy uczniowie klas pierwszych, szanowni nauczyciele, czcigodni goście,

Celebrujemy dziś niezwykłe wydarzenie – ślubowanie uczniów klas pierwszych IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Niektórym z Was może się wydawać, że dzisiejszy dzień jest jednym z wielu podobnych do siebie dni, ale to nie prawda. Za chwilę złożycie ślubowanie i staniecie się członkami społeczności staszicowskiej, a to zobowiązanie i obligacja, która, jestem pewna, zaważy na Waszym życiu, na Waszych wyborach i postawach.

Jedna z sentencji naszego patrona Stanisława Staszica brzmi: „Pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez pracę staje się obywatelem użytecznym.” Jak odnieść tą mądrość do dzisiejszych czasów, jak realizować spuściznę Staszica w XXI wieku? Odpowiedź jest bardzo prosta: uczyć się, doskonalić, rozwijać swoje talenty, wzrastać, tworzyć, działać- wszystko dla dobra Ojczyzny, tej małej i tej dużej, wszystko dla dobra bliskich, kolegów, społeczności, współobywateli.

Kiedy 18 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją niepodległość jasne było, że trzeba będzie ją urządzić na nowo, scalić, odbudować. Ludzie tamtych czasów sprostali swojemu zadaniu i my też tu i teraz powinniśmy być gotowi aby wypełnić swoje zadanie, aby przyczynić się do jej rozwoju i wzrostu. Cyprian Kamil Norwid, którego 200 lecie urodzin obchodzimy w tym roku, napisał:  „Wszystko bierze swą moc z ideałów.” My nauczyciele, wychowawcy i rodzice chcemy Wam te ideały przekazać, abyście mogli z nich czerpać moc i działać dla naszego wspólnego dobra, dla dobra Polski.

Ligi przedmiotowe

Warto zobaczyć:


 

 

 
 

 

 


Sponsor IVLO