IV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O LOTNICTWIE I PRZEMYŚLE LOTNICZYM

Biała Podlaska to miejsce gdzie 90 lat temu powstały zręby polskiego przemysłu lotniczego. W lipcu 1925 roku z przyzakładowego lotniska Podlaskiej Wytwórni Samolotów wzbił się w powietrze pierwszy wyprodukowany w tej wytwórni samolot. W szczytowej fazie swego rozwoju fabryka zatrudniała 1200 pracowników w Białej Podlaskiej i 500 w swojej filii we Lwowie.

W PWS wyprodukowano największą liczbę płatowców w okresie międzywojennym. To tutaj produkowano takie samoloty jak: RWD – 8pws, PWS – 26, Potez XXVII, Potez XXV, PWS – 10, PWS – A, PWS – 18, Potez – 15. Biała Podlaska obok takich miast jak Warszawa, Poznań, Lublin, Kraków, Dęblin, Grudziądz, Mielec, Łódź, Radom, Modlin czy Zamość, wpisała się  w rozwój lotnictwa i przemysłu lotniczego.

Honorowy patronat nad olimpiadą objął Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk. W programie olimpiady  znalazł się wykład przeprowadzony przez  mgr Leszka Zielińskiego nauczyciela historii naszej szkoły który przedstawił rys historyczny Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Uczeń klasy 1Dg Bartłomiej  Klimczuk reprezentował nasze liceum.

Linki

https://uonetplus.vulcan.net.pl/bialapodlaska/

Ligi przedmiotowe

Projekty

Warto zobaczyć:

Sponsor IVLO